Tancerz Mamadou Dian Camara gościem Pracowni Tańca Etnicznego!
W sobotę, 12 października 2019 roku w auli Pałacu Młodzieży odbyły się Warsztaty Tańca Afrykańskiego z pochodzącym z Gwinei Mamadou Dian Camara. Ten wybitny tancerz przyjechał z Francji do Szczecina zaproszony przez Fundację Pierwotna Baza oraz Uderz w Bęben, z okazji czwartej edycji Festiwalu Africa Trip. Pomysłodawcą tego festiwalu jest Paweł Sasim – etnolog, miłośnik Afryki, założyciel szczecińskiej grupy Uderz w Bęben.
Wraz z gwinejskim gościem pojawiła się na warsztatach Magdalena Maurugeon-Kamińska, która nie tylko tłumaczyła uczestniczkom wyjątkowe opowieści Mamadou o kulturze, tradycji miejsc, z których dane tańce pochodzą, ale też współtworzyła szczecińskie wydarzenie.
Podczas zajęć na bębnach afrykańskich akompaniowali muzycy, goście Festiwalu Africa Art Trip z różnych stron Polski, a także z zagranicy: Robert Tydrych, Kacper Woźniak, Marek Malinowski, Stanisław Nowodworski, Cezary Zwolak. W trakcie warsztatów odwiedził nas także p. Ryszard Dziubak z Pracowni Muzyki Etnicznej Pałacu Młodzieży.
Pracownia Tańca Etnicznego pod kierunkiem Justyny Kozłowskiej nie pierwszy raz korzysta z tak wspaniałej okazji by uczyć się tańców afrykańskich od najlepszych, rdzennych nauczycieli. W ramach pierwszej
edycji Festiwalu Africa Trip tancerki etniczne tańczyły z Endy Camara (Gwinea). Odwiedziła je również Viola Wojciechowska, prekursorka tańca afrykańskiego w Polsce.
Warsztaty z Mamadou Dian Camara na długo zostaną w pamięci uczestniczek zajęć i ich nauczycielki. Okazało się, że Mamadou jest nie tylko wybitnym tancerzem, muzykiem, ale też wspaniałym choreografem, który z ogromnym wyczuciem dostosował zajęcia do różnych grup wiekowych Pracowni Tańca Etnicznego. Przekazał wiele ciekawych informacji dotyczących tradycji, kultury kraju, z którego pochodzi. Nauczył pieśni, zagrał na flecie i bębnach afrykańskich.
Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację pałacowego wydarzenia. W szczególności Mamadou Dian Camara, Pawłowi Sasimowi,
Magdzie Maurugeon-Kamińskiej, muzykom, fotografom. /Justyna Kozłowska/
NASZ GOŚĆ to Mamadou Dian Camara – brat wspomnianego Sana Camara, tancerz i muzyk urodzony w Conakry pochodzący z rodziny griotów. Uczył się pod okiem swojego ojca, Mamadou Nylona Camary, założyciela zespołu Ensemble Instrumental de Guinée oraz Mamy Diaboli. W Gwinei, współpracował jako tancerz i muzyk z Ensemble national des percussions de Guinée, Ballet de Matam, balet Merveilles de Guinée, balet Soleil d’Afrique oraz grupami Konkoba. Mamadou Dian Camara W 2001 roku wydał we Francji album zatytułowany L’Afrique Noire (Musique ARB) – zbiór afrykańskich piosenek i kołysanek dla dzieci. Pochodząca z tej płyty piosenka Bonbon trafiła na ścieżkę dźwiękową filmu „Życie Adeli” (reż. Abdellatif Kechiche, Złota Palma Festiwalu Filmowego w Cannes, 2013).
Obecnie mieszka we Francji. Prowadzi warsztaty tańca we Włoszech i w
Grecji. Cyklicznie organizuje również podróże szkoleniowe do Gwinei.
zdjęcia: Krzysztof Szydłowski, Jerzy Miszuk
relacja filmowa – TUTAJ
You must be logged in to post a comment.