Działania Edukacji Morskiej w Filii Przedszkola Publicznego nr 50 w Szczecinie

W Filii Przedszkola Publicznego nr 50 w Szczecinie od czterech lat działa Koło Edukacji Morskiej – Klub Małego Bosmana, do którego należą dzieci z najstarszej grupy – Sówki. Koło zostało założone i jest prowadzone przez nauczycielkę grupy Monikę Rutkowską w ramach Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej „Morze Przygody – z Wiatrem w Żaglach”. W zakresie działań, w przedszkolu odbywają się wydarzenia, które przybliżają dzieciom wiedzę dotyczącą edukacji morskiej i żeglarskiej.

W październiku zaprosiliśmy do naszego przedszkola biolog morza- panią Agnieszkę, która przybliżyła nam informacje dotyczące morza i plaży. Wspólnie przyjrzeliśmy się ziarenkom pisaku i zastanowiliśmy się skąd się wzięły, czy można je policzyć i czy są takie same. Poznaliśmy tajemnice wody: dlaczego faluje oraz czy w legendzie o zatopionym młynku z solą jest choć szczypta prawdy? Zamieniliśmy się w prawdziwych naukowców i wykonywaliśmy doświadczenia. Na koniec wspólnych zajęć przygotowaliśmy piasek do zabawy i poczuliśmy się jak na prawdziwej plaży.

W listopadzie i grudniu gościliśmy w naszym przedszkolu Pana Wacława, który w interesujący sposób przybliżył nam podstawy etykiety żeglarskiej oraz nauczył wielu ciekawych szant. Od teraz wiemy jak zbudowany jest statek oraz jak należy zachować się w niebezpiecznych sytuacjach, które mogą nas spotkać podczas żeglowania. A to wszystko z szantą na ustach „lewa burta, prawa, burta, rufa dziób…”

Styczeń to czas warsztatów z Panią Jolą Gałęzowską, która odwiedziła naszą grupę i podzieliła się wiedzą na temat żeglarstwa. Podczas zajęć poznaliśmy różne typy statków, dowiedzieliśmy się dlaczego na statku ważna jest bandera, dlaczego nie wolno gwizdać. Wiemy do czego służy bloczek, co to jest knaga oraz „krowi ogon”. Jednak najwięcej radości sprawiła nam nauka wiązania węzłów żeglarskich. Potrafimy zawiązać „węzeł prosty” i „ósemkę”. Urządziliśmy nawet konkurs wiązania węzłów żeglarskich i okazało się, że zwyciężyły osoby, którym na początku nauka sprawiała najwięcej trudności. My się jednak nie poddamy i wiosną będziemy zdobywać jeszcze więcej żeglarskich umiejętności.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Monika Rutkowska
Nauczyciel Filii Przedszkola Publicznego nr 50 w Szczecinie


Dodaj komentarz