W PAŁACU literacko i… JUBILEUSZOWO
KIEDYŚ…
Ponad trzydzieści lat temu pewien chłopiec napisał wiersz. Wiersz został przez nauczycielkę wysłany na ogólnopolski konkurs. W jury zasiadała poetka Danuta Wawiłow, która takie wydarzenia inicjowała w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wiersz chłopca został zauważony i nagrodzony. Opublikowano go w prasie regionalnej i ogólnopolskiej.
Minęło 10 lat. W 1998 roku ten sam chłopiec, a właściwie już dziewiętnastolatek wydał swój pierwszy tomik wierszy, w następnych latach ukazały się jeszcze cztery. Dorobek literacki młodego poety, dziennikarza i autora tekstów piosenek powiększył się o dwadzieścia książek w latach 2007- 2018. Przybywało pisarzowi nie tylko publikacji, ale też doświadczenia … i sukcesów w działalności literacko-artystycznej. Świadczyły o tym odznaczenia i nagrody ogólnopolskie za działalność na rzecz polskiej kultury i literatury.
Stąd 11 października 2018 roku Rafał Podraza mógł obchodzić swoje Trzydziestolecie debiutu literackiego i pracy twórczej.
Również dwadzieścia lat temu (w 1998 roku) pewna nauczycielka języka polskiego w jednym ze szczecińskich gimnazjów wydała w Krakowie swój pierwszy tomik wierszy. Nie przypuszczała wówczas, że rok później ukaże się drugi i następne. Nie mogła też wtedy wiedzieć, że w 2009 roku na zebraniu Związku Literatów Polskich w Szczecinie, którego członkinią będzie już od lat sześciu ( z powodu wydania tychże trzech czy już może czterech tomików wierszy) spotka młodego człowieka, który zamieszka w Szczecinie. W 2010 roku wypromuje swoją drugą książkę, a na koncie będzie miał też trzy tomiki poezji.
Wczesną wiosną tego roku z inicjatywy Róży Czerniawskiej –Karcz a z pomysłu Rafała Podrazy, oboje powzięli decyzję, że warto zorganizować konkurs poetycki dla młodzieży, najlepiej regionalny, a nawet ogólnopolski. A że był to rok z 65. rocznicą śmierci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, więc o Jej wers mieli ubiegać się młodzi laureaci stuki poetyckiej.
Pod egidą szczecińskiego ZLP, we współpracy z Pałacem Młodzieży PCE w Szczecinie i pod patronatem Dialogów, Miesięcznika Pedagogicznego, ze wsparciem finansowym Miasta Szczecina, odbywały się przez 5 lat edycje Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O wers Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej”.
Współpraca nauczycielki i dziennikarza, obojga poetów, zamieniła się w działalność związkową. Prezesowali szczecińskiemu oddziałowi przez 5 lat, promując Miasto a w nim nie tylko szczecińskich pisarzy. Publikowali kolejne książki. Nie ustawali w krzewieniu czytelnictwa, promowaniu książek wydawanych w serii: akcent i Oficynie R. Za działania byli honorowani kolejnymi odznaczeniami i nagrodami, w tym przez Miasto Szczecin, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego czy przez prezesa Związku Literatów Polskich w Szczecinie.
DZISIAJ…
W tymże roku, 2018, Rafał Podraza ponownie zainicjował wydarzenie, a miał być nim wspólny jubileusz: Jego trzydziestolecia debiutu literackiego a dwudziestolecia pracy literackiej Róży Czerniawskiej- Karcz.
Pod hasłem z piosenki „Trzydzieści lat minęło…” (a hasło nie mogło być inne, bo Rafał jest nie tylko fanem polskiej piosenki, ale też publicystą w tej dziedzinie oraz sam pisze teksty piosenek) zrealizowaliśmy projekt w ramach „Mecenatu kulturalnego Miasta Szczecin”. Wydaliśmy płytę z piosenkami Rafała Podrazy, pt. WE ŚNIE oraz książkę Róży Czerniawskiej-Karcz, Z AKCENTEM NA…
Do Pałacu Młodzieży, do sali multimedialnej, 11 października o godz. 17.30 przybyli licznie zaproszeni goście. 54. wieczór W PAŁACU literacko zwyczajowo rozpoczęła od powitań Róża Czerniawska-Karcz. Nie obyło się bez tremy i drżącego głosu. Widocznie 54 wieczory to wciąż za mało, by się oswoić z publicznością. Jednak z upływem trudnych minut przybywało swobody…
Kolejna część wieczoru, już ze wsparciem drugiego Jubilata, potoczyła się bez przeszkód.
W uznaniu wieloletnich zasług na rzecz szerzenia literatury i kultury w regionie i w Szczecinie Dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Krzysztof Barczyk, uhonorował Jubilatów najwyższym odznaczeniem regionu – złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin, Agata Stankiewicz, wręczyła Jubilatom grawerowane gratulacje jubileuszowe od Prezydenta Miasta Szczecina. Listy gratulacyjne od prezesa ZG ZLP w Warszawie, Marka Wawrzkiewicza, przeczytali prezesi szczecińskiego oddziału ZLP: kpt. Eugeniusz Daszkowski słowa uznania wyraził Róży Czerniawskiej-Karcz, natomiast kpt. Józef Gawłowicz gratulował Rafałowi Podrazie.
Były też nagrody.
Anna Alina Cybulska-Lebioda z oddziału bydgosko-toruńskiego ZLP odczytała list intencyjny i wręczyła Rafałowi Podrazie „Feniksa”, nagrodę im. Tadeusza Micińskiego, przyznaną za książkę „Anna Jantar Ikona z przypadku?”.
Wystąpiła p. wicedyrektor Książnicy Pomorskiej, Bożena Winiarska, która przekazała gratulacje od dyrektora Lucjana Bąbolewskiego. Laudacje prezesa Leszka Dembka i upominki w postaci obrazów autorstwa Edwarda Siekierzyńskiego niezwykle wzruszyły Jubilatów. Upominki – ceramiczne rękodzieła, z rąk wicedyrektor Pałacu Młodzieży, Katarzyny Lubińskiej uwieńczyły część uroczystości honorowania bohaterów wieczoru.
Napięcie spadło, emocje powróciły do normy, kiedy potoczyła się swobodna rozmowa pomiędzy szacowną Jubilatką a jeszcze szacowniejszym Jubilatem na tematy ich osiągnięć literackich i wspólnych dokonań. Prezentacje – piosenek z płyty WE ŚNIE oraz fragmenty książki Z AKCENTEM NA… poszukiwanie znaczeń, które przeczytała Autorka, zamykały kolejną część tego bogatego repertuarowo wieczoru.
Lecz nie był to koniec podziękowań, gdyż, tak jak powiedziała Róża Czerniawska-Karcz, „przyjemnością jest nie tylko branie, ale i dawanie”, stąd prezes oddziału ZLP Leszek Dembek wraz z Różą Czerniawską-Karcz, Rafałem Podrazą i Edwardem Siekierzyńskim podziękowali Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin – Agacie Stankiewicz – za wieloletnią satysfakcjonującą współpracę i wręczyli medal okolicznościowy PRO MEMORIA… autorstwa Edwarda Siekierzyńskiego.
Medal Oddziału ZLP w Szczecinie „GLORIA CULTURA” decyzją kapituły Zarządu Oddziału wręczono Joannie Kozakowskiej za wieloletnią współpracę i wspieranie działań oddziału, oraz dla uhonorowania Jej 25-lecia pracy w Urzędzie Miasta.
Wzruszenia, kwiaty, słowa serdeczne i pełne życzliwości… śmiech i żarty… dopełniły swobodną już atmosferę wieczoru, gdy szanowni goście wraz z jubilatami i wierną a wytrzymałą publicznością degustowali wyśmienity tort, oczywiście jubileuszowy.
I refleksja… jak z piosenki: trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień…, a przynajmniej jak jeden wieczór, pełen niepowtarzalnych wrażeń… za który… wszystkim OBECNYM i tym, którzy być nie mogli, ale byli przez te trzydzieści, dwadzieścia i mniej …lat z nami…
DZIĘKUJEMY – Jubilaci.
tekst: RK
zdjęcia: Izabela Ginett
oprawa artystyczna: Ewa Banaś
You must be logged in to post a comment.