Biesiada Marynistyczna
„100 lat Polski na morzu” – pod takim tytułem 17 października 2018 roku odbyła się w ZCEMiP XIX Biesiada Marynistyczna. Spotkanie to zainaugurowało cykl jubileuszowych uroczystości, które z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w naszej szkole.
To ważny rok dla naszego narodu i państwa, dlatego też tę tradycyjną morską imprezę uświetniło grono wybitnych osobistości szczecińskiego życia społecznego i morskiego.
Oficjalnego otwarcia Biesiady dokonali: Pani Dyrektor Elżbieta Moskal oraz zastępca prezydenta miasta Szczecina, pan Krzysztof Soska.
Morze Bałtyckie jest nierozerwalnie związane z historią Polski, a nasze tradycje morskie są wyrazem narodowej tożsamości, jedności Polaków, urzeczywistniają marzenia wielu pokoleń o wolności i otwartym oknie na świat. Szacunek dla naszego morza jest wyrazem patriotyzmu, tak jak praca na morzu i nauka o morzu. Musimy wiedzieć, jaki skarb posiadamy i jak należy o morze dbać. Dlatego też w sposób szczególny uczymy się morza, uczymy się, jak być ludźmi morza. Kosztem wielu ofiar dziś możemy cieszyć się polskim morzem i możemy z niego korzystać.
Podczas XIX Biesiady Marynistycznej kapitan żeglugi wielkiej Marian Otawa, nauczyciel ZCEMiP, przedstawił zebranym „Historię Polski na morzu”. Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej jest ważnym ośrodkiem nauk morskich i przyjaznym portem dla ludzi morza, w związku z czym Uczniowie ZCEMiP poznali największych szczecińskich armatorów, którzy odgrywają szczególną rolę na morzu oraz opowiedzieli zebranym o największych statkach. Pani Krystyna Pohl, podczas wykładu „Panie na mostku kapitańskim”, opowiedziała o wielkiej roli kobiet w morskiej historii. Woda to nie tylko morze, ale także żegluga śródlądowa. To zagadnienie przybliżył w czasie spotkania pan Zbigniew Antonowicz, prezentując temat „Polski transport na Wiśle i Odrze”. XIX Biesiadę Marynistyczną zakończyła prezentacja uczniów ZCEMiP, którzy stanowili część załogi historycznego rejsu z okazji odzyskania niepodległości Polski i dla uczczenia pamięci tych, którym naszą wolność zawdzięczamy.
SKEM w ZCEMiP
Dorota Śliwińska
You must be logged in to post a comment.