Polki na morzach i oceanach – Teresa Remiszewska „Pierwsza Dama Bałtyku”
W 1972 roku miały się rozegrać Transatlantyckie Regaty Samotnych Żeglarzy OSTAR na trasie Plymouth – Newport. Dwa lata wcześniej rozesłano do polskich kapitanów jachtowych zapytanie o udział w regatach OSTAR. Zgłosiło się 16 kapitanów w tym również Teresa Remiszewska. Badania zdrowotne i sprawdziany czynnościowe wyłoniły trzech kapitanów. Byli to : Krzysztof Baranowski, Aleksander Bereśniewicz i Zbigniew Puchalski. Warunki te spełniła również Teresa Remiszewska, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej. Oprócz badań wydolnościowych i zdrowotnych kandydaci musieli odbyć samotny rejs. W czasie gdy odbywał się wielki pełnomorski wyścig po Bałtyku Teresa Remiszewska walczyła o równe prawa kobiet do atlantyckiego startu. Żaden klub nie chciał użyczyć jej jachtu dlatego nie mogła zmierzyć swych sił z innymi kandydatami.
Po wielu zabiegach Ośrodek Żeglarski w Trzebieży przekazał jej jacht „Zenit”, na którym popłynęła w samotny wrześniowy rejs. W 1970 roku jako pierwsza kobieta w Polsce odbyła samotny rejs po Bałtyku przepływając 600 Mm w ciągu 12 dni, przeżywając gwałtowny sztorm i biały szkwał. To była jej legitymacja do transatlantyckich regat. Za ten rejs otrzymała nagrodę „Rejs Roku”. Mając poparcie Polskiego Związku Żeglarskiego wystartowała w regatach na jachcie „Komodor”. Niestety okoliczności tego rejsu nie były łaskawe dla Pani Teresy. Przez większą część trasy nie ścigała się o zwycięstwo, lecz walczyła o przetrwanie z powodu pękniętego masztu. Miała również problemy z agregatem, przez co nie mogła nawiązać łączności z organizatorami rejsu. Do Newport dotarła 13.08.1972 roku po 56 dniach żeglugi. Pozostanie pierwszą Polką, która pokonała jednym skokiem Atlantyk. Za ten rejs kapitan Remiszewska zdobyła uznanie wstrzemięźliwych Anglików i dostała nagrodę „Za najlepszą pracę żeglarską”, otrzymała również nagrodę specjalną „Rejs Roku 1972”. Swój rejs opisała w książce „Z goryczy soli moja radość”.
Teresa Remiszewska urodziła się w Międzychodzie nad Wartą w 1928 roku.. Żeglarstwo zaczęła uprawiać w 1945 roku. W 1960 została kapitanem jachtowym. Oprócz pracy zawodowej w Stoczni Im. Komuny Paryskiej w Gdyni prowadziła szkolenia i egzaminy na stopnie żeglarskie będąc członkiem Głównej Komisji Szkolenia PZŻ. Prowadziła wiele rejsów morskich np. do Holandii na jachcie „Wielkopolska” do fiordów norweskich na trzebieskim „Jurandzie”. Zmarła w 2002 roku. Od 2004 roku lipcu w Międzychodzie odbywa się Festiwal Szanty im. Teresy Remiszewskiej”.
opracowała Jolanta Gałęzowska, na podstawie książki „Wspaniały Świat Żeglarstwa” Włodzimierza Głowackiego