„Rejsy odkrywców” – ruszył nabór!
AKTUALNOŚCI – RELACJE- GALERIE
Projekt pt. „Rejsy Odkrywców – SZLAKIEM MIAST PARTNERSKICH MIASTA SZCZECINA”
(nabór do 8 czerwca 2018 r.)
W ramach programu „Codziennie Polskę tworzyMy”
Mają za sobą już blisko 25 lat aktywnej działalności na lądzie i na morzu, w szkołach i na pokładach miejskich jachtów Centrum Żeglarskiego (kiedyś Ośrodka Morskiego Pałacu Młodzieży), a wszystko w ramach wiodącego w kraju Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, prowadzonego przez Wydział Oświaty UM. Ich programowe rejsy, bałtyckie i dalsze, w tym z udziałem w słynnych międzynarodowych regatach The Tall Ships Races, kiedy wizytują liczne porty europejskie, to wspaniały przykład działań na rzecz promocji naszego miasta, naszego morskiego przecież i żeglarskiego Szczecina! Tak właśnie „Codziennie Polskę TworzyMY” – my, uczniowie i nauczyciele ze Szczecińskich Kół Edukacji Morskiej, wspierani przez doświadczonych kapitanów z Centrum Żeglarskiego. Razem z wszystkimi mieszkańcami naszego Szczecina tworzymy dobrą markę naszego miasta, tworzymy ją przy tym po naszemu, tworzymy po żeglarsku…
Tak właśnie już jesienią ub. roku opracowaliśmy koncepcję i założenia specjalnej wokółbałtyckiej wyprawy naszych młodzieżowych załóg, pod hasłem – „Rejsy Odkrywców – Szlakiem Miast Partnerskich Miasta Szczecina”. Cele i założenia tej przygotowywanej przez nas od kilku miesięcy rocznicowej eskapady to przede wszystkim uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, a tym samym wyprawa doskonale wpisuje się w miejski projekt „Codziennie Polskę TworzyMY”. Podczas rejsu i wizyt w kilkunastu nadbałtyckich portach i miastach partnerskich Szczecina – są to Esbjerg, Bremenhaven, Lubeck, Rostock, Greifswald, Kłajpeda i Malmo, będziemy realizować kolejne działania, w tym planujemy przekazywanie rocznicowego przesłania związanego ze 100-leciem odzyskania Niepodległości, oraz związanego z tym memoriału/deklaracji dalszej współpracy naszych miast, m.in. w zakresie wymiany młodzieżowej, wspólnych rejsów i europejskich programów ekologicznych, dbania o czysty Bałtyk, ochrony jego środowiska przyrodniczego, i wreszcie wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa w Europie i świecie, oraz poszanowania wolności, demokracji i praw człowieka…
W wyprawie uczestniczyć będą dwa miejskie jachty z Centrum Żeglarskiego – „Dar Szczecina”, (Ambasador Szczecina) i „Urtica” oraz wyczarterowany dodatkowo żaglowiec STS KAPITA BORCHARDT. Wyprawa odbędzie się podczas tegorocznych wakacji, w podziale na dwa podstawowe etapy, w tym pierwszy w okresie od 23 czerwca do 20 lipca, na trasie Szczecin – Gdańsk – Esbjerg, i drugi od 13 sierpnia do 1 września, na trasie Rostok – Arhus – Szczecin, z podmianami młodzieżowych załóg w kilku portach etapowych. Łącznie w wyprawie weźmie udział blisko 200 osób – uczniów szczecińskich szkół, nauczycieli – opiekunów Szkolnych Kół Edukacji Morskiej i kadry oficerskiej Centrum Żeglarskiego. Warto dodać, że w międzyczasie, w okresie od 21 lipca do 12 sierpnia, w/w jachty dołączą do międzynarodowej flotylli regat TTSR’2018, z młodzieżową reprezentacją Szczecina.
W załączeniu szczegółowy plan i harmonogram naszej wyprawy.
Projekt „Codziennie Polskę tworzyMy”
Założenia „Rejsy Odkrywców”
- Zadanie/działanie: Szlakiem Miast Partnerskich Miasta Szczecina.
- Cel:
Uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w ramach miejskiego projektu „Codziennie Polskę TworzyMY”. Podczas rejsu i wizyt w kilkunastu nadbałtyckich portach i miastach partnerskich Szczecina – są to Esbjerg, Bremenhaven, Lubeck, Rostock, Greifswald, Kłajpeda i Malmo, będziemy realizować kolejne szczegółowe cele, w tym przekazywanie rocznicowego przesłania 100-lecia niepodległości, oraz związanego z tym memoriału/deklaracji dalszej współpracy naszych miast, m.in. w zakresie wymiany młodzieżowej, doskonalenia umiejętności żeglarskich, wspólnych rejsów i europejskich programów ekologicznych, dbania o czysty Bałtyk, ochrony jego środowiska przyrodniczego i wreszcie wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa w europie i świecie, oraz poszanowania wolności, demokracji i praw człowieka.
Jednostki i terminy:
Dar Szczecina
12 os. (9 załogantów + 3 os. kadry) x 4 etapy
Urtica
8 os. (6 załogantów + 2 os. kadry) x 4 etapy
Terminy: 22.06 – 18.07.2018 r. i 06.08 – 01.09.2018r.
Żaglowiec STS Kapitan Borchardt
30 os. (26 załogantów + 4 os. kadry) x 4 etapy = 120 os.
Terminy: 23.06 – 20.07.2018 r. i 13.08 – 01.09.2018 r.
Liczba uczestników: 156 załogantów + 44 kadry, razem 200
Trasa:
Jachty s/y Dar Szczecina, s/y Urtica – jednostki Centrum Żeglarskiego
Rejs I
I etap: 22 czerwca – 05 lipca 2018 r., Szczecin – Kłajpeda – Karlskrona – Świnoujście
II etap: 05 – 18 lipca 2018 r., Świnoujście – Kil – Bremerhaven – Esbjerg
Rejs II
III etap: 06 – 22 sierpnia 2018 r., Halingen – Rostock – Lübecka – Arhus
IV etap: 22 sierpnia – 01 września 2018 r., Arhus – Malmö – Greifswald – Szczecin
Żaglowiec STS KAPITAN BORCHARDT
Rejs I
I etap: 23 czerwca – 04 lipca 2018 r., Szczecin – Kłajpeda – Gdańsk
II etap: 09 – 20 lipca 2018 r., Gdańsk – Bremerhaven – Esbjerg
Rejs II
III etap: 13 – 22 sierpnia 2018 r., Rostock – Lübecka – Arhus
IV etap: 22 sierpnia – 01 września 2018 r., Arhus – Malmö – Greifswald – Szczecin
Miasta partnerskie:
- Esbjerg
- Bremerhaven
- Lübeck
- Rostock
- Greifswald
- Klajpeda
- Malmö
/-/ Grzegorz Janowski
You must be logged in to post a comment.