Sir Francis Beaufort
Sir Francis Beaufort – 27.05.1774 – 17.12.1857
Co mierzymy skalą Beauforta wszyscy żeglarze wiedzą, ale jak ciekawą postacią jest jej twórca to może nie wszyscy. Podział skali Beauforta jest dziełem Francisa Beauforta, który urodził się 27.05.1774 r. w Irlandii. W wieku trzynastu lat wstąpił do brytyjskiej marynarki wojennej, gdzie pływał jako chłopiec okrętowy na statku „Aquilon”. Ta 32-działowa fregata w 1794 roku brała udział w słynnej bitwie między Francuzami dowodzonymi przez Villaretta Joyeuse’a, a Anglikami, którymi dowodził Howe. Miał więc Beaufort do czynienia zarówno z żywiołem morza jak i z żywiołem wojny. W 1800 roku dowodził łodziami okrętu „Phaeton” podczas wyprawy wojennej. Łodzie te miały za zadanie podpłynąć w całkowitej ciszy i pod osłoną nocy do nieprzyjacielskiego okrętu stojącego w porcie, po czym odciąć jego cumy i zawładnąć nim. Podczas tych awanturniczych wypraw Francis Beaufort był dwudziestokrotnie ranny.
Cały czas podczas pełnienia służby uczył się, co pozwoliło mu zostać hydrografem. W 1805 roku dowodził okrętem „Woolwich”, na którym poprowadził wyprawę hydrologiczną do Rio de la Plata. Była to dla niego pierwsza okazja do pokazania swoich umiejętności hydrograficznych. Zbadał on tam trudne do żeglugi brzegi rzeki La Plata na długości 150 mil i prawie tyle samo szerokości.
Podczas sprawowania dowództwa wprowadził i rozpowszechnił Skalę Siły Wiatru i Oznaczeń Pogody. Określała ona liczbę żagli, jaką mogła nieść wojenna fregata pełnorejowa przy aktualnym stanie pogody na morzu. Ówczesna skala była odwrotna w porównaniu do dzisiejszej, huragan równał się 0 stopni. W latach 1829-1855 Beaufort kierował służbą hydrograficzną i wprowadził do powszechnego użycia skalę we flocie brytyjskiej. Za wniesiony wkład w hydrografię skala stanu morza nosi nazwę skali Beauforta, czyli skali mierzącej siłę wiatru.
Na jego cześć, część Morza Arktycznego nazwano jego Imieniem. W1874 roku skala został zmodyfikowana i uznana za międzynarodową. W 1939 roku przyjęto dwunastostopniową skalę i wprowadzono bardziej precyzyjnie opisy działania wiatru na morze i przedmioty na lądzie. Cała skala jest dokładnie opisana i ujęta w specjalne rubryki w każdym dzienniku jachtowym.
Opracowała Jolanta Gałęzowska na podstawie „Opowieści nawigacyjne” Józefa Gawłowicza oraz „Almanach żaglowców, 2007”