Wojewódzki Konkurs Żeglarski
W środę, 29 listopada 2017 roku został zorganizowany przez SKEM Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 52 w Szczecinie oraz Fundację „Kapitan Borchardt” Wojewódzki Konkurs Żeglarski, który poświęcony był niebawem odbywającemu się 100 – leciu żaglowca Kapitan Borchardt.
Wojewódzki Konkurs Żeglarski odbył się po raz drugi, ale tym razem nie w budynku, a na żaglowcu, który stoi przy Wałach Chrobrego.
W konkursie brały udział placówki specjalne Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, oraz zaproszone placówki specjalne województwa zachodniopomorskiego. Były to:
-Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 52 w Szczecinie,
-Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Nr 2w Szczecinie,
-Socjoterapeutyczny Ośrodek Szkolno-wychowawczy w Szczecinie,
-Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 25 w Szczecinie,
-Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Nr 1 w Szczecin- Wielgowo,
-Zespół Szkół Specjalnych w Goleniowie,
-Młodzieżowe Koło Żeglarskie PTTK Delfinka w Stargardzie,
-Specjalny Ośrodek Szkolno-wychowawczy Nr 2 w Szczecinie.
Głównym celem Wojewódzkiego Konkursu Żeglarskiego było zapoznanie się z historią żaglowca Kapitan Borchardt, jego budową, ciekawostkami z nim związanymi. Ponadto uczniowie zostali zaznajomieni z postacią Karola Olgierda Borchardta patrona żaglowca. Uczestnicy konkursu mieli możliwość wykazania się swoją wiedzą z żeglarstwa, poznania życia i zwyczajów panujących na żaglowcach, nauką i doskonaleniem w wiązaniu węzłów. Szkolenie to prowadził kapitan Mieczysław Ircha. Uczniowie poznali budowę jachtu przy zwiedzaniu go i oprowadzaniu przez załogę Panów Piotra i Romana. Poznali zasady stawiania żagli. Odważni mieli możliwość wejścia na bocianie gniazdo po sznurkowej drabince (drablinka), przy asekuracji nauczyciela Pana Pawła Grackiego.
Swoją wiedzę żeglarską sprawdzili również podczas rozwiązywania testu poświęconego 100 – leciu żaglowca Kapitana Borchardt. Test przygotowała Pani Agnieszka Zbiżek
Bardzo ważnym celem, który został osiągniętych podczas konkursu była integracja Placówek Specjalnych, poznanie się, mimo różnic, nauka szacunku do drugiego człowieka niezależnie jak wygląda, czy jak się zachowuje.
Mieliśmy okazję wspólnie się bawić podczas zajęć integracyjnych, takich jak:
1.Projektowanie i wykonanie jednostki pływającej, która później miała pływać. Była to praca w grupie, którą nadzorowała Pani Agnieszka Słuczanowska i Pani Maria Świątek.
2. Wspólne śpiewanie szant i hymnów żaglowca Kapitan Borchardt i szkoły Nr 52, przy wsparciu pięknego głosu pani Agnieszki Seroczyńskiej oraz pana Artura Słowika.
3. Zajęcia zręcznościowe – łowienie za pomocą wędki papierowych rybek. Po złowieniu każda rybka zadawała pytanie dotyczące sprzętu żeglarskiego znajdującego się na jachcie. Nie tylko trzeba było ten sprzęt wskazać ale i nazwać używając nomenklatury morskiej i żeglarskiej. Zajęcia te prowadziła Pani Olga Komornicka, zaś pomoce wykonała pan Tomasz Krzynówek.
4. Każdy z uczestników konkursu miał możliwość pomalować twarz lub swoją dłoń w zmazywalne tatuaże o tematyce żeglarskiej. Stanowisko to prowadziła zdolna artystycznie Pani Bożena Pilecka.
5. Zawodnicy mieli możliwość pracy w grupie: rysowali wspólnie swój żaglowiec marzeń. Prace te nadzorowała Pani Ola Zielenkiewicz.
6. Trudnym zadaniem było układanie puzzli, bez wzorca. Puzzle zostały wykonane samodzielnie przez panią Karolina Dejer. Natomiast ułożenie ich sprawdzała i merytorycznie wspierała pani Jolanta Gałęzowska. Ułożenie modelu żaglowca pozwoliło uczniom na ćwiczenie pamięci, gdyż zawodnicy musieli skojarzyć jak zbudowany jest jacht.
7. Zajęcia fotograficzne, które nadzorowała pani Iwona Curyło. Uczniowie mieli możliwość zrobienia zdjęcia przy piracie oraz przy wykonywaniu różnych zadań.
Wszystkim zajęciom towarzyszył duch wzajemnej akceptacji, tolerancji, poszanowania. Zawodnicy z placówek specjalnych uczyli się jak się prawidłowo porozumieć aby wspólnie osiągnąć zamierzony cel.
Po zajęciach wszyscy uczestnicy mieli możliwość zjedzenia gorącej zupy gulaszowej, wypicia herbaty z sokiem malinowym oraz zjedzenia słodkości. Część kulinarną przygotowała załoga żaglowca Kapitan Borchardt, zaś uczestników konkursu osłodziła Pani Prezes Fundacji Kapitan Borchardt Pani Halina Maińska.
W messie nie tylko królował bosman Pan Piotr ale też Pani Kasia Koziełek i Pani Paulina Żuchowska, dzięki czemu wszyscy dostaliśmy gorącą herbatę i wyśmienitą zupę.
Na zakończenie każdy uczestnik konkursu dostał pamiątkowy dyplom, smycz z logo żaglowca oraz koszulkę od Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 52 w Szczecinie. Natomiast opiekunowie Placówek Specjalnych otrzymali wykonane przez uczniów PSPS Nr 52 przy wsparciu Pani Beaty Flis ozdobne żeglarskie butelki. Żaglownia Polsails wsparła nas podarunkami w postaci toreb żeglarskich.
Na koniec konkursu odbyło się nagranie piosenki – podarunku dla nieobecnego ze względów zdrowotnych Pana Kapitana Jerzego Szkudlarka. Piosenka została wykonana przez jednego z opiekunów Pana Artura Słowika.
Żaglowiec Kapitan Borchardt został ozdobiony na czas konkursu w łódeczki, malutkie żaglowce, kokardki, różnorodne ozdoby, które wykonało grono nauczycieli z PSPS Nr 52 a wśród nich byli: Joanna Krzych, Małgorzata Gamzatov, Anna Pelczar, Olga Komornicka, Aleksandra Zielenkiewicz, Agnieszka Zbiżek.
Całość konkursu była inicjatywą nauczyciela PSPS nr 52 w Szczecinie Agnieszki Zbiżek, ale nic by się nie odbyło bez pomocy i wsparcia pozostałych nauczycieli i pracowników Placówki. Szczególne podziękowania dla Pani Dyrektor Magdaleny Borodziuk oraz dla całej załogi żaglowca Kapitan Borchardt i Fundacji Kapitan Borchardt, dzięki czemu konkurs odbył się w najwspanialszej scenerii, na żaglowcu, przy pięknej, słonecznej aurze.
Opracowanie tekstu: Agnieszka Zbiżek
Zdjęcia: Jolanta Gałęzowska i Mieczysław Ircha
You must be logged in to post a comment.