Rok 2017 rokiem Generała Mariusza Zaruskiego
„W twardym trudzie żeglarskim hartują się charaktery” /Mariusz Zaruski/
Patronem SP 23 jest Generał Mariusz Zaruski. Z racji ogłoszenia roku 2017 rokiem Generała Mariusza Zaruskiego, SKEM SP 23 zorganizowało quiz wiedzy na temat swojego patrona połączony z żeglarskimi umiejętnościami żeglarskimi. W quizie wzięły udział dwie drużyny gospodarzy SKEM SP 5 i SKEM SP 14.
Generał Mariusz Zaruski (1867-1941) – pionier żeglarstwa i wychowania morskiego, wybitny taternik, grotołaz, adiutant Prezydenta RP, ratownik, instruktor i popularyzator narciarstwa i turystyki górskiej, założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, fotografik, malarz, poeta i prozaik.
Urodził się na Podolu. W czasie studiów na Uniwersytecie w Odessie zetknął się po raz pierwszy z morzem, gdzie jako wolontariusz odbywał egzotyczne rejsy na Daleki Wschód, Syberię, Chin, Japonii, Indii i Egiptu.Za działalność patriotyczną zesłany w 1884 roku do Archangielska, gdzie ukończył Szkołę Morską z tytułem Szturmana Żeglugi Wielkiej. Pod „słowem honoru” dostał pozwolenie na odbywanie podróży morskich. Popłynął na żaglowcu „Derżawa” do Norwegii. Pływał po morzach arktycznych jako kapitan na statku „Nadieżda”
W latach 1901 – 1906 wyjechał do Krakowa, gdzie ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Od 1904 osiadł w Zakopanem. W 1909 r założył Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich. Za odmowę złożenia przysięgi był więziony przez Niemców. Od 1903 roku adiutant Prezydenta RP. Po przejściu na emeryturę zajął się propagowaniem spraw morza i wychowania morskiego organizując z Antonim Aleksandrowiczem – Yacht Klub Polski, prowadził szkolenie żeglarskie na jachcie „Witeź” żeglując po Morzu Bałtyckim. W 1926 r wskrzesił Komitet Floty Narodowej; z zebranych funduszy kupiono między innymi „Dar Pomorza”, „Temida I”, „Temida II”. W latach 1932-1935 był prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego. W latach 1934-1939 pełnił funkcję kapitana na harcerskim szkunerze „Zawisza Czarny”. Ostatni rejs na „Zawiszy Czarnym” kończył w 1939 r. Został aresztowany we Lwowie przez NKWD. Zmarł w 1941 r. w więzieniu NKWD w miejscowości Chersoń.
Imię Generał Zaruski nosi pływający po Bałtyku drewniany kecz gaflowy, szkoleniowy jacht Ligi Obrony Kraju.
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gałęzowska
You must be logged in to post a comment.