Wyjazd na XII Brandenburskie Dni Kultury w Blossin
W dniach 16-18 września b.r. zespół DJEMBE i grupa średnio-zaawansowana z pracowni muzyki etnicznej Pałacu Młodzieży wyjechały do Niemiec na XII Brandenburskie Dni Kultury w Blossin. Odbywały się one pod hasłem: „OPEN CULTURE połączenie kultury”. Była to międzynarodowa impreza, na której niemal 220 młodych ludzi z Niemiec, Polski i Litwy mogli przez 2 długie dni eksperymentować z muzyką, tańcem, teatrem i sztukami pięknymi na różnego rodzaju warsztatach.
W piątek 16 września około godziny 8:30 wjechaliśmy z naszymi bębnami spod Pałacu Młodzieży. Do Blossin dotarliśmy około godziny 11:30. Po zameldowaniu się w hotelu, oficjalnym otwarciu i pysznym obiedzie poszliśmy na pierwsze warsztaty perkusyjne. Były one prowadzone pod okiem trzech profesjonalnych perkusistów pochodzących z Niemiec i Włoch. Graliśmy w świetnie wyposażonej pracowni na kilku rodzajach instrumentów: dużych bębnach, tom tomach, talerzach i całym zestawie perkusyjnym, tak, że każdy w miarę swoich umiejętności znalazł coś dla siebie. Zajęcia prowadzone były w bardzo twórczej, luźnej atmosferze, co dawało nam ogromną satysfakcję z samego grania. Często graliśmy bez przerwy przez ponad godzinę i świetnym odpoczynkiem dla naszych przemęczonych uszu było wychodzenie na malutki taras widokowy i wsłuchiwanie się w odgłosy lasu, w którym położona była pracownia. Wieczorem, po kolacji udaliśmy się na występy na żywo, w których prowadzący różnych warsztatów prezentowali swoje imponujące umiejętności. Trzech naszych nauczycieli zrobiło niesamowity pokaz improwizacji, który podobał nam się tak samo jak prezentacje brazylijskiej sztuki walki Capoeira i street dance. Po długim i intensywnym dniu wróciliśmy do swoich pokoi.
Następnego dnia ćwiczyliśmy jeszcze więcej i bardziej intensywnie (łącznie około 7,5 h). Mimo ogromnej liczby decybeli i wielu godzin stania nie byliśmy zmęczeni, ponieważ w czasie przerw mogliśmy cieszyć się towarzystwem przyjaznych instruktorów i zagranicznej młodzieży uczestniczącej razem z nami w warsztatach. Przygotowaliśmy ogólny zarys naszego występu, który w dużej mierze polegał na improwizacji. Wieczorem nastąpiły prezentacje uczestników wszystkich pracowni, którzy mogli pokazać międzynarodowej młodzieży, czego nauczyli się przez te dwa dni. Całość poprzedził bardzo dobrze przyjęty występ zespołu DJEMBE i grupy średnio-zaawansowanej pod kierownictwem pana Ryszarda Dziubaka. Nasz drugi pokaz, tym razem wraz z koleżankami i nauczycielami z zagranicy,również wypadł bardzo dobrze. Po prezentacji uczestników odbył się krótki i niesamowicie efektowny pokaz tańca z ogniem. Ostatniej nocy była również dyskoteka, na której puszczano zarówno znane wszystkim przeboje, jak i te pochodzące z krajów poszczególnych uczestników. Dzięki tej formule mogliśmy jeszcze lepiej poznać kulturę naszych zagranicznych koleżanek i kolegów. Zadowoleni i wyczerpani emocjami dnia wróciliśmy do naszego hotelu.
Ostatni dzień Brandenburskich Dni Kultury, przebiegał dość leniwie i błogo. Po śniadaniu wraz z naszymi nauczycielami i koleżankami z Litwy i Niemiec obejrzeliśmy film o świetnym perkusiście pt.”Beware of Mr. Baker”, po czym w ramach wolnego czasu, powtórzyliśmy z panem Dziubakiem materiał, nad którym pracujemy również w Pałacu.
Po obiedzie odbyło się ostatnie, pożegnalne spotkanie wszystkich uczestników, na którym pracownie filmu i fotografii w ramach podsumowania,przedstawiły nam ogólny obraz tego, co działo się przez poprzednie dwa dni. Po pokazie pozostało nam tylko pożegnać się z nowymi koleżankami i kolegami z Litwy i Niemiec, spakować instrumenty i wrócić do Szczecina.
W niedzielę około godziny 17:30, wysiedliśmy z busa pod Pałacem, szczęśliwi i pełni energii do dalszej,intensywnej pracy w Pracowni Muzyki Etnicznej.
tekst: Natalia Izbicka
zdjęcia: Ryszard Dziubak
You must be logged in to post a comment.