W Pałacu Literacko z Marią Jaremek
Pałac Młodzieży w Szczecinie i szczeciński oddział ZLP zapraszają 15 maja 2014 r. o godzinie 17.30 na 27. WIECZÓR LITERACKI z cyklu spotkania z pisarzami i poetami nie tylko szczecińskimi. W programie: spotkanie autorskie z Marią Jaremek i promocja książki „Helena Wolf i jej muzyka”.
Miejsce: Pałac Młodzieży, Aleja Piastów 7 w Szczecinie, sala multimedialna nr 106
Maria Jaremek – szczecinianka, zawodowo – księgarz, bibliotekarz, dyplomowany nauczyciel. Wykształcenie: Wydział Nauk Społecznych UAM, mgr Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej (1987); Podyplomowe Studium Etyki US (1997).
Praca w P.P. „Dom Książki” w Szczecinie, w bibliotece przy Klubie Remedium , w Zespole Szkół Samochodowych i w XIV LO .
Działania: w XIV LO współorganizowała cykliczny Tydzień Humanistyczny, zorganizowała Dni Filozofii oraz prowadziła Szkolny Klub Debat. W 2003 z uczniami wystąpiła w 10- odcinkowym programie „ZGRZYT” emitowanym na żywo w szczecińskim studiu TVP. Inicjatorka szkolnych spotkań z poetami, pisarzami, wydawcami, dziennikarzami, historykami i ludźmi sztuki.
Miłośniczka poezji i literatury. Hołdowała zasadzie, że z kulturą trzeba przebywać na co dzień, a nie uczyć się o niej tylko z podręczników, wychodziła z młodzieżą na spotkania autorskie. Uczestniczyła z uczniami w konferencjach i sesjach w Książnicy Pomorskiej, w wykładach „Wszechnicy Polonistycznej” i konferencjach o literaturze w Instytucie Filologii Polskiej na US. Organizowała szkolne, międzyszkolne i wojewódzkie konkursy literackie, a w 2006 ogólnopolską edycję Konkursu Literackiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dla studentów pod patronatem Heleny Raszki.
W latach 2000-2001 uczestniczyła w dwóch Międzynarodowych Konferencjach Naukowych „Filozofia w szkole” w Kielcach. Z Anną Chudecką przygotowała referat: Różne formy nauczania filozofii, czyli jak zachęcać młodzież do filozofii – zamieszczony w materiałach pokonferencyjnych w: Filozofia w szkole IV, Kielce-Warszawa 2002.
Od 1984 roku działa społecznie w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Francuskiej (TPPF). W latach 2007-2012 była sekretarzem Zarządu Okręgu TPPF. Od 2010 roku współorganizuje Dni Kultury Francuskiej w Szczecinie. Jest też członkiem Stowarzyszenia Alliance Française i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Uczestniczy i dokumentuje imprezy kulturalne. Z aparatem fot. bywa na najważniejszych wydarzeniach literackich, kulturalnych Szczecina, a sporadycznie w Warszawie i Berlinie. Przygotowała dwie wystawy fotograficzne na II i III Biennale im. K. I. Gałczyńskiego w 2000 i 2001 roku, a kolejną „Spotkania z literatami” w 2009 w Bibliotece Klubu Garnizonowego w Szczecinie.
Od 1999 swoje artykuły o szkolnictwie, filozofii, czytelnictwie, wydarzeniach kulturalnych oraz reportaże i zdjęcia z podróży po Europie publikuje w różnych czasopismach, głównie pedagogicznych i bibliotecznych tj.: „Refleksje”, „Pogranicza”, „Dialogi”, „Poradnik Bibliotekarza”, „Bibliotekarz Zachodniopomorski”.
Jest współautorką Krótkiej historii Technikum Mechanicznego1965-2001, Zapol, Szczecin 2001. Ostatnia jej publikacja Helena Wolf i jej muzyka ANAGRAM, Warszawa 2013, to zaledwie przyczynek do szerokiej monografii o szczecińskim małżeństwie muzycznym Helenie i Romanie Wolfach, nad którą pracuje obecnie.
You must be logged in to post a comment.