W Pałacu Literacko – spotkanie z Piotrem Pawłowskim
Szczeciński oddział Związku Literatów Polskich oraz Pałac Młodzieży w Szczecinie zapraszają na 25. Wieczór Literacki z cyklu spotkania z pisarzami i poetami nie tylko szczecińskimi. Tym razem gościem spotkania będzie poeta z Recza Piotr Pawłowski. Wieczór jest okazją do zapoznania się z tomem poezji Piotra Pawłowskiego pt. Po co komu poezja? (seria: akcent). Spotkanie odbędzie się 27 marca 2014 r. (czwartek) o godz. 17.30 w Pałacu Młodzieży (Aleja Piastów 7, sala multimedialna nr 106).
PO CO KOMU POEZJA?
bo po co komu poezja
słowa rymem związane
z natury piękne i soczyste
palona na stosie herezja
przez dzieci po nocach wkuwana
uczty słowa niestrawne
wierszydła nudnawe i marne
zapomniana
kochanka zdradliwa niewierna
labirynt metafor bez wyjścia
literowo sylabowa ruletka
malowana pusta mierna
[…]
Te prowokacyjne słowa oraz inne dylematy poetyckie będzie roztrząsał PIOTR PAWŁOWSKI podczas 25. wieczoru W PAŁACU literacko, 27 marca 2014 r., o godz. 17.30 w sali multimedialnej Pałacu Młodzieży. Z owej prowokacji będzie się tłumaczył poeta z Recza, pan od polskiego w Gimnazjum im. Adolfa Długosza. Do pomocy będzie miał POETA przyjaciela, kompozytora muzyki do swoich wierszy, śpiewającego te wiersze-piosenki, Grzegorza Haciskiego oraz mocną grupę młodzieży gimnazjalnej, która zaprezentuje poezję swojego nauczyciela.
Pałacowe spotkanie odbędzie się w niecodziennym klimacie, który serwuje nam marzec – są to światowe Dni Poezji i Teatru, a w Pałacu od razu – dwa w jednym!
Uwieńczy to wszystko promocja tomu Piotra Pawłowskiego pt. PO CO KOMU POEZJA? czyli wiersze o poezji niebie i chlebie…, który w ubiegłym roku wydał Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie z dofinansowania UM Szczecin. Tomik stanowi kolejną pozycję w serii: akcent, w której ukazuje się twórczość szczecińskich pisarzy, a dla AUTORA jest debiutem poetyckim.
Podczas spotkania oprócz eksponowanej poezji, będzie można się dowiedzieć też co nieco o POECIE, np. to, że PIOTR PAWŁOWSKI jest absolwentem wydziału humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, polonistą w reckim gimnazjum. Opiekuje się i animuje zespoły teatralne działające przy Gimnazjum im. Adolfa Długosza i MGOK w Reczu. W Świetlicy Środowiskowej w Reczu od kilku lat prowadzi zajęcia z niepełnosprawnymi. Efektem tej współpracy jest zespół teatralny „Primo Art”, który z powodzeniem występował na festiwalach „PARA” oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Plenerowych „Świętojanka” w Poznaniu, gdzie w 2011 roku zdobył główną nagrodę. Zespół nakręcił również etiudę filmową „Święty” prezentowaną na II Korytowskiej Nocy Filmowej w 2012 roku. Jest też autorem i reżyserem przedstawień poetyckich. Współorganizuje Korytowskie Noce Poetów, których hymnem stał się wiersz wyżej cytowany, z muzyką Grzegorza Haciskiego. Od 2012 należy do Koła Kandydatów przy Oddziale Związku Literatów Polskich w Szczecinie.
Rozmowa i wiersze, piosenka i tom poezji z dedykacją, pytania i odpowiedzi, kawa, herbata i słodki poczęstunek, to tylko niektóre atrakcje wieczoru W PAŁACU literacko. Zapraszamy!
Róża Czerniawska-Karcz
You must be logged in to post a comment.