Wodowanie monety Krążownik Lekki Dragon
W niecodziennej uroczystości uczestniczyły wczoraj dzieci i młodzież z Kół Edukacji Morskiej z Przedszkola Nr 27 „Żagielek”, SP 41, SP 56, SP 61, SP 68, Zespołu Szkół Nr 8, Zespołu Szkół Nr 5, CKS i Zespołu Szkół Rzemieślniczych, którą było wodowanie monety na pokładzie okrętu Marynarki Wojennej.
Dokładnie o godz. 14.00, 23 października 2012 r. na okręcie 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ORP Lublin dokonano uroczystego wodowania monety NBP – Krążownik Lekki Dragon. To trzecia z ośmiu monet z serii „Okręty Polskie” wydanych przez NBP.
Białą różą zanurzoną w morskiej wodzie aktu wodowania dokonał Członek Rady Nadzorczej NBP, który następnie wyrzucił za burtę butelkę z certyfikatem monety.
Następnie wręczono pamiątkowe monety, które otrzymali m.in. Dowódca ORP Lublin, Dowódca ORP Necko, Dziekan Wydziału Techniki Morskiej i Transportu ZUT, Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Polskiej Żeglugi Morskiej i Zastępca Dyrektor Wydziału Kultury UM Szczecin.
My również mamy taką monetę…
Po części oficjalnej dzieci i młodzieży wraz z opiekunami zwiedziły ORP Lublin, ORP Necko oraz przygotowaną wystawę pt. „Polskie Okręty Wojenne II Wojny Światowej”. Wielu śmiałków zmierzyło się także w grze planszowej „Okręty”.
Krótka lekcja historii…
Lekki krążownik „Dragon” był pierwszym tej klasy okrętem bojowym polskich sił morskich, zbudowany w latach 1917–1918 przez stocznię Scott’s hipbuilding & Engineering Company Limited
w Greenock dla brytyjskiej marynarki wojennej. Był prototypem serii ośmiu krążowników lekkich typu „D”.
Przejęty przez Polską Marynarkę Wojenną 15 stycznia 1943 r.
20 lutego 1944 r. krążownik wyszedł w pierwszy rejs bojowy pod polską banderą wojenną na Morze Norweskie w zespole dalekiej osłony konwoju „JW-57” idącego do Murmańska i następnie – „RA-57”, powracającego stamtąd.
Na początku marca powrócił do Scapa Flow, po czym w składzie brytyjskiej 10. Eskadry Krążowników, do której został przydzielony, rozpoczął przygotowania do wzięcia udziału w operacji lądowania wojsk sprzymierzonych w Normandii. Zadaniem 10. Eskadry Krążowników było artyleryjskie wsparcie lądowania sił alianckich i obezwładnienie niemieckiej obrony francuskiego wybrzeża.
Od 6 czerwca do 8 lipca 1944 r. ORP „Dragon” ochraniał wschodnie skrzydło lądujących wojsk, bombardując w rejonie Caen niemieckie umocnienia i baterie artylerii nadbrzeżnej oraz kolumny wojsk niemieckich przemieszczające się wzdłuż wybrzeża.
8 lipca 1944 r., około godziny 5.00, został storpedowany i ciężko uszkodzony przez niemiecki miniaturowy okręt podwodny (tzw. żywą torpedę) typu „Neger”. W wyniku silnej eksplozji śmierć poniosło 37 członków załogi, a 14 zostało rannych. Zniszczenia ORP „Dragon” były rozległe, ale początkowo zamierzano go uratować. Ostatecznie podjęto decyzję o osadzeniu okrętu na dnie w rejonie odcinka inwazyjnego „Sword” w Normandii.
Wrak krążownika stał się elementem głównego falochronu portu „Mulberry”.
tekst: Monika Maćkowiak
zdjęcia: Marcin Purman i Wiesław Seidler
You must be logged in to post a comment.