Dni Morza i „nasza” Parada
Były roztańczone, barwne i widowiskowe, m.in. z atrakcyjną, konkursową uliczną Paradą Morską, do udziału w której zgłosiło się 19 placówek oświatowych, w tym aż osiem ze szkół uczestniczących w realizowanym przez nas Szczecińskim Programie Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Spośród nich najlepiej wypadła SP 45, najwyżej oceniona przez jury w grupie szkół podstawowych. Duże brawa i gratulacje! Dobrze zaprezentowała się wspólna nasza ekipa, złożona głównie z laureatów wspomnianego Programu, załogantów „Fryderyka Chopina” i „Daru Szczecina”, wspomagana przez „bębniarzy” z Pracowni Muzyki Etnicznej, prowadzonych przez pana Ryszarda Dziubaka, i urocze dziewczyny z Pracowni Tańca Współczesnego pani Ewy Szachoń.
Całość układów naszej prezentacji przygotował pan Krzysztof Lubka, wyróżnialiśmy się też morskimi – zgodnie z tematem parady – strojami. Nasz występ – w ocenie jury – uplasował się na trzecim miejscu w grupie placówek ponadgimnazjalnych. Szkoda tylko, że zabrakło możliwości zatrzymania się i zaprezentowania układów choreograficznych przed komisją jurorów, a 1,5 h oczekiwanie na ogłoszenie wyników to też nie był najszczęśliwszy pomysł.
Nie najlepszą decyzją organizatorów Dni Morza było usytuowanie tzw. sceny dziecięcej aż przy pomniku Mickiewicza, gdzie kończyła się parada i gdzie przez dwa dni – w sobotę i niedzielę – dużym wysiłkiem przygotowane zostały prezentacje szkolne, m.in. 23 szkół szczecińskich, wśród których także aż 14 było „naszych”, czyli uczestniczących we wspomnianym Programie Edukacji Morskiej. Tu także dominowała tematyka morska
i szczecińska, jak np. w wykonaniu „wilczków morskich” z SP 68 (na zdjęciu). Te barwne występy oglądali w zasadzie sami uczestnicy i nieliczni widzowie – rodzice, nauczyciele, przypadkowi przechodnie. Brakowało widzów. Szkoda, że dla małych artystów nie było miejsca bliżej głównej sceny.
Wszystkim „naszym” uczestnikom Dni Morza należą się serdecznie podziękowania i gratulacje, najważniejsze, że dopisały humory i pogoda. Dodam, że część wspomnianych naszych młodych załogantów – oklaskiwanych w paradzie – już w niedzielę 17 bm. wyjeżdża busem do Niemiec, gdzie zaokrętują na pokład „Daru Szczecina”, a pozostali ruszą w rejs na pokładzie „Fryderyka Chopina” – pożegnanie żaglowca zaplanowane jest na 21 bm., przy Wałach Chrobrego, o godz. 12.00. Zapraszamy! Obie jednostki mają do pokonania drogę ze Szczecina do St. Malo we Francji, na start słynnych międzynarodowych regat The Tall Ships Races. Pomyślnych wiatrów!
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
You must be logged in to post a comment.